Ekscentriškoji Lietuva: 20 keistai įdomių turizmo objektų

Ekscentriškoji Lietuva: 20 keistai įdomių turizmo objektų

Kurdamas Lietuvon.lt žemėlapį, radau nemažai netikėtų turizmo objektų Lietuvoje – dalį jau buvom lankę, dalis dabar yra planuose, nes juos verta aplankyti. Vieną iš tokių – koplyčią, stovinčią ant aerodromo pakilimo tako – aprašiau savo Facebooke, pamačiau, kad susidomėjimas didžiulis, todėl surinkau į vieną vietą ir kitus keistus, netikėtus ir tuo įdomius objektus. Sąrašas, žinoma, nėra baigtinis – neabejoju, kad į jį būtų galima įtraukti ir daugiau.

Buvo neregėta Lietuva,  nuolat dejuojama apie išsivažinėjančią Lietuvą, o čia jums pristatau kitokią – ekscentriškąją Lietuvą.

Pradedam.

UPELIS, NAUDOJAMAS KAIP GATVĖ

vaiguvos

Zanavykai turi tokį Vaiguvos upelį, greta kurio įsikūręs Plokščių kaimas. Dalis kaimo sodybų įsikūrusios iš abiejų upelio pusių, ir patekti į jas galima tik šiuo upeliu-gatve. Anksčiau vežimais, o dabar automobiliais pasiekiami namai. Plačiau apie šią gatvę jau esu rašęs čia.

Koordinatės: 55.0832, 23.17023 (visus objektus pagal pavadinimą galima rasti ir Lietuvon.lt žemėlapyje).

PUODŲ NAMAS ŽAGARĖJE

 puodai

(nuotrauka iš Niekonaujo.lt)

Muse vadinamas Žagarės gyventojas savo namą-muziejų apkalė puodais. Reikėtų išbandyti per lietų – paklausyti, kaip skamba namas. (namas, atrodo, šiuo metu remontuojamas, tai puodai likę tik ant stogo).

Koordinatės: 56.36125, 23.25024

LYNINIS ČIOBIŠKIO KELTAS

ciobiskis

Paskutinis toks Lietuvoje, be jokio variklio – keltas per Nerį žmonėms ir automobiliams, varomas tik upės srovės. Rasite Širvintų rajone, netoli Musninkų. Apie keltą kažkada rašiau čia.

Koordinatės: 54.94845, 24.67522

TROBELĖ ANT VIŠTOS KOJELĖS

trobele

(nuotrauka iš Fotohd.lt)

Prie Merkinės stovi toks pasakų namelis, kurio paskirties taip ir nepavyko surasti. Sprendžiant iš senų nuotraukų, jis ten stovi jau ne vieną dešimtmetį.

Koordinatės: 54.1718, 24.20734

MEDIS, KURIS JUS APŠLAPINS

baltugyvybesmedis

Baltų gyvybės medis – metalinė skulptūra, stovinti Kupiškyje. Medis laikas nuo laiko išpurškia vandenį – apšlapina greta stovinčius lankytojus. Apskritai, Kupiškis pilnas skulptūrų – rašiau apie tai čia.

Koordinatės: 55.83289, 24.98462

SIETUVOS KŪLGRINDA

kulgrinda

(nuotrauka iš Panoramio.com)

Kūlgrinda – senovėje pelkių dugne akmenimis grįstas takas, kurį žinodavo vietiniai, bet jame paskęsdavo priešai. Kiek žinau, išlikusi tokia tik viena, Žemaitijoje netoli Varnių – Sietuvos kūlgrinda. Spėjama, kad ji įrengta dar kovų su kryžiuočiais laikais. Vienas iš šaltinių nurodo tikslius skaičius: „Šiandien yra žinomos 3 kūlgrindos atkarpos. Pirmoji eina per patį Sietuvos upelį. Jos ilgis – 250 m, plotis – 8 m (per patį upelį iki – 20 m). Kitos dvi eina per gretimas pelkes, jų ilgis – 180 ir 150 m, plotis 3-4 m.“

Koordinatės: 55.65923, 22.29297

CENTŲ KAMBARYS

centai

(nuotrauka iš SU.lt)

Nerandam Gintaro kambario? Ne problema, susikursime Centų kambarį. Tokį lietuviškos valiutos garbei 2015 m. ir sukūrė Šiaulių universitetas. Centų kambario įrengimui panaudota 157 tūks. 130 monetų, kurių bendra vertė – 3463 litai 69 centai (€1003,15). Nebuvau, bet labai smalsu pamatyti, kaip viskas atrodo gyvai.

Koordinatės: 55.92785, 23.31538

KOPLYČIA ANT AERODROMO PAKILIMO TAKO

idangu

Apie šitą netikėtą aerodromo tako ir koplyčios derinį jau rašiau Facebooke:

Koplyčia, pastatyta tiesiai ant aerodromo pakilimo tako – kur dar matėt tokį vaizdą?

Pasirodo, šio derinio istorija tokia. 1969 m. lapkričio 14 d. Keturnaujienos (Šakių rajone) kolūkio melžėjai Anelei Matijošaitienei pasirodė Jėzus Kristus ir Marija. Žinia, aišku, greitai pasklido per kaimą, vietiniai pradėjo lankytis sodyboje, deginti žvakes. Tarybinės valdžios tokia religinė sala, aišku, nesužavėjo, todėl jie iškėlė A. Matijošaitienę į gretimą gyvenvietę, namą nugriovė ir sodybos vietoje žemės ūkio aviacijos aerodromą – kaip ir patikimas būdas kovoti, kad vieta netaptų garbinama (gal pasimokė iš Kryžių kalno naikinimo klaidų?). Pačią Matijošaitienę, žinoma, dar kurį laiką gydė psichiatrinėje ligoninėje – žanro klasika.

Sąjūdžio metais A. Matijošaitienė grįžo į savo lauką, užsienio lietuviai suaukojo lėšų naujo namo pastatymui, vėliau ir koplyčiai (2002 m.). Matijošaitienė mirė 2012 m., koplyčia stovi iki šiol ant tarybinio žemės ūkio aerodromo tako.

Koordinatės: 54.85025, 22.91031

VIENINTELIS SERPANTINIS LIETUVOJE

Tuputiskiu_serpantinas2010

(nuotrauka iš Wikipedijos)

Lietuvoje nėra kalnų ir serpantintų? Mitas, vieną ir vienintelį serpantiną turime Vilniuje, Žiedų gatvėje. 4 posūkių Tuputiškių serpantinas akmenimis grįstas dar 20 a. pradžioje. Maršrutai aplink: rašiau čia.

Koordinatės: 54.67399, 25.3574

TAPYTŲ LANGINIŲ GATVĖ

rokiskis

(nuotrauka iš Rokiškio TIC)

Menininkų plenerų dėka kasmet kelios Rokiškio gatvės pasipildo tapytomis langinėmis.

Koordinatės: 55.9607, 25.58723

PAVLOVO RESPUBLIKA

Paulava

(nuotrauka iš Wikipedijos)

Pavlovo respublika gyvavo vos 26 metus (1769-1795), joje gyveno tik 800 gyventojų, bet tuo metu ji išsiskyrė modernumu – ją sukūręs kunigas, rašytojas ir reformatorius Povilas Ksaveras Bžostovskis savo dvaro teritorijoje panaikino lažą, leido išsipirkti žemes, vietos gyventojai išsirinko savo prezidentą, dviejų rūmų parlamentą, teismą, iždą, savišalpos kasą. Net buvo sukurta milicija iš 137 vyrų. P.K.Bžostovskis rūpinosi valstiečių švietimu, pats leido jiems knygas. Pavlovo respublika net turėjo savo pinigus, o 1771 m. Žečpospolitos Seimas oficialiai pripažino respubliką ir patvirtino jos gyventojų priimtą konstituciją

Pavlovo respublika gyvavo iki trečiojo Žečpospolitos padalijimo. Žvelgiant iš šiandienos, tai atrodo kaip savo laikmetį kokiu šimtmečiu pralenkęs darinys. Ir visai netoli nuo Vilniaus, Šalčininkų rajone.

Koordinatės: 54.45558, 25.47388

KRUONIO GRAVITACINĖ KALVA

youtube

Apie tai jau irgi rašiau Facebooke: Va jums lietuviškas stebuklas – prie Kruonio hidroelektrinės automobilis su įjungta laisva pavara rieda į kalną. Dėl aplinkos detalių (nesimato horizonto ir t.t.) susidaro keista optinė iliuzija, kuri iškreipia mastelius, ir įkalnė tampa nuokalne (ir priešingai). Video nebus taip akivaizdu, bet nuvykus į vietą, jei reikėtų parodyti, kur įkalnė, o kur nuokalnė – garantuotai suklystumėt.

Pasaulyje tokių vietų yra ne tiek ir daug, gal keliasdešimt, tik dauguma jų pažymėtos specialiais ženklais, aprašytos, net būna nubraižytos vietos, kur pastatyti automobilį ir stebėti jo judėjimą. Kodėl šią vietą, kaip visai įdomų ir neįprastą tašką ignoruoja Kaišiadorių rajono savivaldybė – nežinau, bet tai nėra labai logiška.

Koordinatės: 54.79487, 24.26972

IŠNYKUSIO MIESTO – ŠIRVINTOS – MUZIEJUS 

sirvinta2

Tiesą sakant, šiame privačiame muziejuje nebuvau ir nežinau, kokios jis kokybės, bet įdomus pats faktas apie išnykusį miestą Širvintą (vokiškai Schirwindt, nuo 1946 m. rus. Кутузово – nemaišyti su Širvintomis). Jis buvo Karaliaučiaus srityje, už upės nuo Kudirkos Naumiesčio. Sugriautas Raudonosios armijos per Antrąjį pasaulinį karą ir liko vienintelis neatsatytas miestas Europoje. O kažkada jame bažnyčios statybą inicijavo pats Martynas Mažvydas.

Dabar šio miesto nė kvapo nelikę, tik vietinis gyventojas iš Kudirkos Naumiesčio 2011 m. jam sukūrė nedidelį muziejų.

Koordinatės: 54.7747, 22.86344

ROJUS

rojus

Visus, kurie gyvenimą Lietuvoje vadina pragaru – laikinai deportuokite į Rojų. Toks kaimas yra Ignalinos rajone. Įdomu tai, kad anksčiau dėl nederlingos žemės jis vadinosi Velnynė. 19 pab.-20 a. pradžioje vaismedžių veislių tyrėjas Adomas Hrebnickis ten užveisė tokį didelį sodą, kad ilgainiui kaimelis buvo pervadintas iš Velnynės į Rojų.

Koordinatės: 55.53068, 26.36218

LIETUVIŠKAS MAUZOLIEJUS

muziejus

(nuotrauka iš Miestai.net)

Sakelių dvaro mauzoliejus įkurtas prie Pavandenės, Sklepkalnyje (Telšių raj.), kai 1904 m. mirė Pavandenės dvaro valdytojas Leonardas Sakelis. Į mauzoliejų jo sūnus perkėlė ir kitus šeimos narių palaikus. Sovietmečiu vandalams suniokojus Pavandenės dvarą ir mauzoliejų visi jame buvę palaikai perlaidoti Sklepkalnio viršūnėje. Dabar mauzoliejus tuščias ir apgriuvęs, bet vis tiek vieta įdomi.

Koordinatės: 55.77706, 22.49959

DVI SUMAŽINTOS LIETUVOS

ltsala

(nuotrauka iš FB)

Lietuvoje yra dvi Lietuvos formos salos. Viena jų (viršuje) – Dubingių žirgyne, kita – golfo aikštyne prie Klaipėdos:

golfosala

Koordinatės: 55.03791, 25.41562 ir 55.80839, 21.17452.

MERKINĖS PIRAMIDĖ

merkines

(nuotrauka iš Panoramio.com)

Nesvarbu, tikite jos galiomis ar ne, bet Merkinės piramidė – tikrai keista vieta. Man asmeniškai joje labiausiai patinka aidas.

Koordinatės: 54.14207, 24.19829

ORVIDŲ SODYBA

orvidu-sodyba

(nuotrauka iš Turizmobaze.lt)

Nežinau, ar čia koks nors oficialus pavadinimas, bet vaikystėje Orvidų sodybą mes kažkodėl vadinome Nesąmonių muziejumi, nors viskas ten gerokai rimčiau ir įdomiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Sodybą sukūrė Vilius Orvidas – pranciškonų vienuolis, menininkas. Grįžęs iš Tarybinės armijos jis pradėjo kaupti įvairią kolekciją – akmenis, didžiulis medžius ir t.t. Iš įvairiausių daiktų sukurta galybė skulptūrų, labirintų, čia net atvarytas tankas – labai įdomi sodyba, jei dar nebuvote, užsukite, kol viskas nesubyrėjo. Ji yra Kretingos rajone, netoli Salantų.

Koordinatės: 56.05109, 21.61018

MARSO KANJONAI – MENČIŲ KARJERAS 

kanjonai

(nuotrauka iš Buvauten.lt)

Neturim kalnų ir kanjonų? Irgi mitas. Akmenės rajone yra Menčių karjeras, kuriame bet kuris fotografas be didelio vargo ir fotošopo galėtų sukurti fotosesijos kanjone įspūdį.

Koordinatės: 56.27579, 22.92155

DZŪKŲ EIFELIO BOKŠTAS

eifelis

(nuotrauka iš 15min.lt)

Kiekvieną kartą Senojoje Varėnoje pravažiuojant pro šį 21 amžiaus architektūros šedevrą man suima juokas – bet jis labai tinka prie viso ekscentriškos Lietuvos sąrašo, ypač jo užbaigimui. Įdomi ir jo istorija – Varėnos Eifelio atsiradimą inicijavo kunigas, surinkęs aukas iš vietinių, ir susipykęs su rajono valdžia, kuri šio statinio nenorėjo.

Koordinatės: 54.25525, 24.54255

Kas dar tiktų į ekscentriškos Lietuvos sąrašą? Peržiūrėkite, jeigu jo nėra Lietuvon.lt žemėlapyje – parašykite man į varom@lietuvon.lt.

Kelis iš šių objektų esatę aplankę? Pas mane sąraše kol kas tik 12 iš 20.

Norite pristatyti savo viešbučių, restoranų, kaimo turizmo ar kitas paslaugas Lietuvon.lt žemėlapyje? Rašykite man į varom@lietuvon.lt. Per pirmąjį mėnesį žemėlapis peržiūrėtas jau daugiau nei 300 tūkstančių kartų.

 

Karolis Žukauskas

Karolis Žukauskas

3 Comments

  • Dalia

    Puodų namas Žagarėje dabar remontuojamas. Puodų beveik nebėra, tik keli ant stogo

    2016 08 04 at 20:37
  • Erlandas

    Sodyba žemaitėška-japonėška Telšiuose. Patektų į TOP 5. Rekomenduoju. Tiktų dirbtinis piliakalnis kažkur Žemaitijoj pakely matytas. Velnių muziejus irgi į anglų kalbą verstoje versijoje.

    2016 08 05 at 08:47
  • saulius

    ant kalvos, šalia Merkinės namelio, stovėjo priešgaisrinis bokštas (nugriovė 2014 m.) (1972 m. nuotrauka: http://foto.terpe.lt/inkelti/20110408/i61_800928.jpg). kol bokštas dar stovėjo, ant kalvos budėjo Druskininkų miškų urėdijos Merkinės girininkijos ugniagesių komanda (2011 m. nuotraukos: https://s2.postimg.org/p60vpqqc7/P4180165.jpg, https://s1.postimg.org/dd4l0et0v/P4180166.jpg). kiek pamenu, kokiais 1993 m. namelio paskirtis buvo tokia pati — ugniagesių (bet turbūt irgi tik girininkijos) komandos postas. namelio statytojas turėtų būti Algirdas Valavičius (keli sakiniai apie Merkinės bokštą ir namelį: http://senas.zpasaulis.lt/?id=2245). Valavičius pastatė ir Druskininkų Girios aido muziejų (irgi namelis ant kojelės). tokio pat stiliaus namelyje ir pats gyvena (-o) ant Alkos tvenkinio kranto Druskininkuose, taip pat vienas namelis yra Šventojoje, pušyne į vakarus nuo švyturio.

    2016 08 07 at 17:15

Comments are closed here.