Savaitgalio maršrutai iš Vilniaus: Puškino muziejus, vienintelis serpantinas, Medininkų pilis ir neaukštos „aukščiausios“ kalvos

Savaitgalio maršrutai iš Vilniaus: Puškino muziejus, vienintelis serpantinas, Medininkų pilis ir neaukštos „aukščiausios“ kalvos

 
Šįryt pabudome nuo telefono skambučio ir pasiūlymo išvažiuoti pasivaikščioti „kur nors už Vilniaus“ – oras puikus, sutikome, todėl ekspromtu reikėjo sugalvoti, kur vykstame. Taip netyčia susidėliojo visai neblogas kelių valandų savaitgalinis maršrutas iš Vilniaus. Kadangi toks klausimas dažnai kyla ir mums patiems („Važiuojam kur nors. Kurrr???“), ir kitiems, tai pasidalinsim čia vienu iš tokių galimų maršrutų.
Pirmiausia prasukom pro Puškino parką Vilniuje, Markučiuose. Parke buvom jau ne kartą buvę – gera vieta pasivaikščioti, ypač rudenį arba vasarą. Žinojom, kad ant kalniuko esančiame Markučių dvare yra įsikūręs A.Puškino muziejus, bet niekada į jį taip ir nebuvom užsukę. Šiandien užėjome – vertas dėmesio, ir jeigu nesate dideliais Puškino kūrybos gerbėjais (mes irgi nesame), tai patiks ne tiek dėl nelabai gausios ekspozicijos apie A.Puškiną, kiek dėl paties pastato interjero ir autentiškos aplinkos, antikvarinių baldų. Pats Aleksandras Puškinas čia nėra net buvęs, tačiau XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje čia su žmona Varvara gyveno Puškino sūnus Grigorijus. O dabar įsikūrusiame muziejuje galima pamatyti nuo tų laikų koklinių pečių iki muzikinių aparatarų ar net rusiško bilijardo stalo. Parke skulptūra ir pačiam poetui:

Net neplanavau, kad apie šiandieninį pasivaikščiojimą parašysim bloge, todėl nelabai daug fotografavome Puškino parke. O muziejaus viduje negalima – nuvažiuosit, rasit geltoną Markučių dvarą, apžiūrėsit. Netoli jo dar yra koplytėlė, šalia jos palaidotas Puškino sūnus su žmona (beje, ten yra ir du paminkliniai akmenys jų šunims – kaip parašyta, „Geriausiems draugams“).

O nuo Puškino parko (jei tiksliau, jis šiaip yra Markučių parkas, bet limpa ir Puškino parko vardas) nebetoli iki vienintelio tokio objekto Lietuvoje, kurio kai kurios šalys turi tūkstančius – kažkada netyčia buvom radę internete apie jį, nuvažiavom specialiai pasižiūrėti. Dabar vėl nuvykome. Tas objektas – serpantinas, arba vingiuotas kalnų keliukas. Tikrai vienintelis toks Lietuvoje, dar XX a. pradžioje grįstas akmenimis ir dabar įtrauktas net į Kultūros paveldo objektų sąrašą. Jei ieškosite – pasididinkite šitą žemėlapį, matysite, kaip nuo Puškino parko nuvažiuoti iki serpantino (jis yra Žiedų gatvėje):

Snieguotu keliu vos įkilome, nestojome ir nefotografavome – užtat maps.lt žemėlapyje jis atrodo taip:

O čia viena nuotrauka (pasiskolinom ją iš čia), kad patikėtumėt, jog serpantinas nors ir neilgas, tačiau tokių pačių aštrių posūkių, kokius galima išbandyti rimtų kalnų valstybėse:

Beje, rašydamas apie šį lietuvišką vos 3 aštrių posūkių serpantiną, prisiminiau, kaip Sumatros saloje Indonezijoje vos išmokus vairuoti motorolerį teko įveikinėti net 45 aštrių posūkių serpantiną – pradžioj juo nusileidžiant nuo kalno, vėliau grįžtant į kalną. Čia, deja, nesimato posūkių aštrumo, bet galima suskaičiuoti 4 to paties vingiuoto kelio žemyn atkarpas:

Grįžtam į Lietuvą – pasivažinėję vieninteliu lietuvišku serpantinu lindome į Minsko plentą ir apie 30 km nuvažiavome į Medininkus, nes niekad nebuvome aplankę Medininkų pilies, tiksliau, jos griuvėsių. Bent jau taip manėme, nes nebuvome girdėję, kad vyksta Medininkų pilies atstatymo darbai – o dabar įsitikinome savo akimis. Kiek pamenu iš ankstesnių nuotraukų – bokšto nebuvo likę visai, pilies aptvėrimas irgi apgriuvęs. Užtat dabar vaizdas daug geresnis:

Atstatymo darbai bus baigti po metų – nežinau, ar bus atstatyti kiti bokštai, kurių berods buvo keturi, bet kažin – matyt, pakaks ir vieno. Turėsime dar vieną objektą šalia Vilniaus, nors dar neaišku, kas jame bus eksponuojama, ir ar apskritai bus koks muziejus, galbūt tik pilies statiniai. Bet vis tiek verti 30 km pasivažinėjimo.

Pilies aptvėrimo viduje – tuščia erdvė, kadangi pagrindiniai pilies bokštai buvo sujungti su aptvėrimu, o viduje, matyt, buvo tik mediniai statiniai, kurie neišliko. Užtat Medininkų pilis yra tokio pobūdžio didžiausia Lietuvoje (ir buvo LDK) – pilies teritorijoje aptverta beveik 2 ha ploto. Turėjo užtekti visų aplinkinių gyvenviečių gyventojams susigrūsti kryžiuočių antpuolių metu.

Taip Medininkų pilis turėjo atrodyti prieš kokius 500-600 metų:

Aplink visą pilį buvo vandens kanalas, dabar jau sausas – matyt, ačiū tarybinei melioracijai:

Baigiamas atstatyti pagrindinis pilies gynybinis ir gyvenamasis bokštas – donžonas. Dar visai neseniai jis atrodė taip, dabar atrodo šitaip:

Vėl po metų reikės grįžti į pilį – tikiuosi, jau bus baigti atstatymo darbai, bus galima įeiti ir į pilies kiemą, ir į bokšto vidų.
Beje, visai šalia pilies esanti gatvė taip ir vadinasi – Pilies g. Po apačia dar ir, kaip suprantu, nelegalus pavadinimas nevalstybine kalba: „Ul. Zamkowa“. Tai dėl ko ten tie lenkai vis dar putojasi??

Visai šalia pilies taip pat radom įdomią ir labai gražią Medininkų bažnyčią:

O tada, nors ir neplanavome, bet prie Medininkų pamatę ženklą „Juozapinės kalnas – 3 km“ nusprendėme pamatyti ir antrą pagal aukštį kalną Lietuvoje. Tiesa, į antrą vietą jis nukrito tik 2004 metais, kai visai šalia buvo „atrastas“ už Juozapinę metru aukštesnis kalnas Aukštojas (pavadintas vyriausio baltų dievo vardu, 293,84 m). Pakeliui per mobilų dar išgooglinę, kad Aukštojas yra vos 500 m nuo Juozapinės, apsidžiaugėm, kad vienu šūviu du aukščiausius Lietuvos kalnus nušausim, bet per anksti džiaugėmės 🙂
Dvi aukščiausios Lietuvos kalvos – pasirodo, tokio nedidelio santykinio dydžio, kad jas vos įmanoma pastebėti net ir visiškai šalia privažiavus. Dėl to teko nusivilti – tikėjomės gražių vaizdų, o privažiavę su automobiliu į aikštelę prie pat Juozapinės viršūnės (nors kelias buvo visiškai lygus, be įkalnės), pamatėm tokį vaizdą:

Pradėjom dairytis, ar tikrai ši spuogo dydžio kalvėlė yra didžiausia Lietuvoje – bet tikrai taip, jei matuosime nuo jūros lygio. Ant jos viršaus – Karaliui Mindaugui skiras memorialinis akmuo ir skulptūra:

Visai šalia – lyg ir kita maža viršūnėlė, galbūt, aukščiausias Juozapinės taškas (nes vizualiai atrodė aukščiau, nei Mindaugo akmuo), bet jokio skirtumo, kuris iš tų dviejų spuogų ilgą laiką buvo karūnuotas didžiausiu kalnu Lietuvoje 🙂

Gerai, kad mokyklose niekas neveža ekskursijų ant aukščiausių Lietuvos kalvų – nesuprastų moksleiviai :)) Nes stovint ant Juozapinės viršūnės nė iš tolo neatsiveria tokie vaizdai, kaip pavyzdžiui, nuo žemesnių (pagal jūros lygį), bet pagal santykinį aukštį gerokai įspūdingesnių Žemaitijos kalvų, kaip Šatrija arba Medvėgalis. Ech, va ir sugriuvo kažkada per geografijos pamokas į galvą įkaltos iliuzijos, kad Juozapinės kalnas – tikrai kalnas..:)
Po tokio Juozapinės „šoko“, Aukštojo ir nebeaplankėme – informacinis stendas šalia Juozapinės nurodė jo vietą – visai netoliese laukuose buvo matyti dar vienas toks spuogas, aukščiausiu Lietuvos kalnu tituluojamas 🙂
Bet jei jau būsite Medininkuose – nepatingėkit nuvažiuoti ant dviejų aukščiausių Lietuvos… hmm… kalvų. Bet net ir žodis „kalva“ čia jau per skambus 🙂 Tiesa, grįžtant iš Medininkų pravažiuosite nuo kelio gerai matomą Nemėžio dvarą, o pačiame Nemėžyje, pasirodo, yra ir viena iš keturių Lietuvoje esančių mečečių – Totorių mečetė. Nežinojom, neužsukom – kitą kartą prasuksim, ten pakeliui link Medininkų.
Beje, grįžtant prie dažnai savaitgaliais kylančio klausimo – „Kur trumpam išlėkti į gamtą iš Vilniaus?“, galim pasidalinti mūsų išbandytais variantais – turėsit papildymų, siūlykit komentaruose, pravers visiems:
  • Trakai
  • Užutrakis
  • Varnikų pažintinis takas šalia Trakų
  • Baltosios Vokės dvaras
  • Jašiūnų dvaras link Šalčininkų
  • Lentvario dvaras ir parkas
  • Kernavė
  • Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas
  • Europos centro parkas (tas su Europos centrą žyminčiu obelisku)
  • Europos parkas (tas su skulptūromis)
  • Puškino arba Makučių parkas
  • Medininkų pilis
  • Bezdonių dvaras („Villa Mindoza“)
  • Kairėnų dvaras ir botanikos sodas
  • Verkių rūmai ir parkas
  • Vilniaus kalvarijų kelias (irgi visai neseniai pamatytas)
Ką praleidome? Pildykit, padėsit visiems vilniečiams 🙂
Karolis Žukauskas

Karolis Žukauskas

14 Comments

  • Anonimiškas

    Dar Žibartonių kalnas aukštesnis už Juozapinę 🙂

    R

    2011 03 14 at 09:28
  • karolis

    O, šito nežinojau, Juozapinė visai smuko, į trečią vietą 🙂

    2011 03 14 at 17:07
  • Anonimiškas

    Belmontas 🙂 Smagu pasivaikscioti palei Neri, ir Puckoriu atodanga zvelgiant is apacios labai ispudinga. O paskui perejus Neri siubuojanciu tiltu (pramogu parko teritorijos link) galima iseiti i grazia didele pieva, nueiti kelis zingsnius iki stoteles ir traukiniu grizti i miesto centra 🙂

    2011 03 15 at 08:53
  • karolis

    o, tikrai, Belmontą praleidom. Bet tame pramogų parke ne taip įdomu, geriau iš Pučkorių atodangos leidžiantis palei Vilnelę žemyn eiti į apačią, prie to dvaro (koks ten jo pavadinimas..?).

    2011 03 15 at 09:42
  • Anonimiškas

    Pramogu parkas – blogis, pritariu, todel ir siulau ji aplenkti 🙂 Dar idomus reikalas – patranku liejykla (irgi droziant taku palei Neri).

    Nors cia ir paciame Vilniuje, bet dar galima pamineti Zaliuosius ezerus bei ju apylinkes ir Valakampius. Man asmeniskai patinka ne sezono metu 🙂

    2011 03 15 at 09:52
  • Anonimiškas

    ei nevarykit ant VALAKUPIU!! ne valakampiai – VALAKUPIAI! ant antrosios A kirtis. cia neblogai ir sezono metu, jei zinai kur begt nuo uzkietejusiu miestietisku poilsiautoju. pvz su dviraciu per valakupius i turniskes, pro visas ambasadas, prezidentu rezidencijas, ir ambasadu 'sodu namelius' viduryj misku.. beja ieskantiems buto ar namo ten visai ne pro sali uzsukt 🙂 pamatysit visas ne – legalias statybas ir gal ka issirinksit 🙂

    2011 03 16 at 08:18
  • Anonimiškas

    Labai ačiū už naujausius vaizdus iš atstatomų Medininkų, nes šiaip jau sunku rasti internete foto-atnaujinimus iš statybų aikštelės.

    2011 03 18 at 11:28
  • Anonimiškas

    Jašiūnuose va nebuvau. Dar Dieveniškes įrašykit su Norviliškėm.
    Nemenčinėj yra kur pasivaikščiot paupiais, ola įdomi
    antika

    2011 03 30 at 15:56
  • karolis

    Ačiū už papildymus 🙂

    2011 03 30 at 19:46
  • Anonimiškas

    Labai įdomus prie pat Sudervės Akmens skulptūrų muziejus (važiuojant link Kernavės). Skulptūros ir ant kranto, ir vandenyje.

    2011 04 26 at 07:33
  • karolis

    šitą Vilnojos skulptūrų parką esam dešimtis kartų pravažiavę, bet taip ir neužsukome – reikės 🙂

    2011 04 26 at 07:42
  • Anonimiškas

    aplankykit Veisiejus, Lazdijų rajone
    nerealiai gražus kaimukas, ypač vasarą

    2012 01 10 at 14:29
  • karolis

    nebuvom, ačiū – užsuksim kada į tą pusę važiuodami 🙂

    2012 01 17 at 20:44
  • kelionės į Meksiką

    puikus kelionės aprašymas, man patinka tavo rašymo stilius 🙂

    2015 08 21 at 06:53

Comments are closed here.