Apie referendumus, „žemininkus“, „europininkus“ ir mikročipus jiems atskirti

Apie referendumus, „žemininkus“, „europininkus“ ir mikročipus jiems atskirti

Įkelsiu ir čia, archyvui išliks. Nesakykit, kad čia nesusiję su kelionėmis – dar ir kaip susiję. 🙂 (originaliai įkelta pas mane FB: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153900229205366)
Skaitėt jau įdomias naujienas? Pradžiai įstatymo kopija nuotraukoje, paskui – straipsnis iš naujienų portalų žemiau. Portalo tyčia neminėsiu, rasit patys.
 
LIETUVOS REGIONAI RENGIASI PILIEČIŲ SKAIDYMUI Į DVI GRUPES
2014 m. kovo 13 d. 21:44
Lietuvos miestų ir miestelių valdžioje – sąmyšis. Šiandien Seime priimta Konstitucijos 29 straipsnio pataisa, leidžianti suvaržyti piliečių teises naudotis už Europos Sąjungas lėšas sukurtais infrastruktūros objektais, atsižvelgiant į asmenų balsavimą referendume dėl žemės pardavimo užsieniečiams. Paprasčiau tariant, jeigu referendume palaikote draudimą parduoti žemę užsieniečiams ir tokiu būdu prieštaraujate Lietuvos stojimo į ES sutarčiai, prarandate teisę naudotis ES lėšomis sukurta infrastruktūra – keliais, tiltais, sporto arenomis, muziejais ir kt.
Konstitucijos pataisą pasiūliusios Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės teigimu, ši pataisa buvo priimta kaip kompromisas siekiant patenkinti abi puses – ir referendumo šalininkus, ir ES narystės palaikytojus. „Kitaip mes turėtume pasirinkti – išstojame iš ES arba neatsižvelgiame į tautos balsą, t.y. referendumo rezultatus. O toks piliečių suskaidymas į vadinamuosius „žemininkus“ ir „europininkus“ bus mažiausiai žalos darantis bei apsaugos Lietuvą nuo ES reikalavimo grąžinti struktūrinę paramą, gautą per 10 narystės metų“, – argumentavo Seimo pirmininkė.
Jau nuspręsta, kaip tai bus įgyvendinta techniškai – kiekvienas pilietis gaus mikročipą, kuriame bus užkoduoti jo balsavimo referendume rezultatai. Tokio mikročipo dėka vadinamieji „žemininkai“, t.y. balsavę už žemės pardavimo užsieniečiams draudimą, bus apriboti nuo galimybės naudotis už ES lėšas sukurta infrastruktūra.
Keisis automobilių numeriai
Pirmieji šiuos pokyčius pajus vairuotojai – „žemininkams“ suteiktos dvi savaitės pasikeisti automobilių registracijos numerius. Juose neliks ES simbolikos, vietoje mėlynos juostos atsiras žalia. Vairuotojai su tokiais automobiliais negalės naudotis dalimi kelių ir tiltų, o per pusmetį planuojama atkurti ir seniai uždarytus muitinės postus Lenkijos bei Latvijos pasieniuose, kuriuose tokie automobiliai turėtų sustoti privalomam patikrinimui.
Vilniaus mero Artūro Zuoko tokie pokyčiai neišgąsdino, tačiau jis pripažįsta, kad neaiškumų bent jau pirmosiomis dienomis bus. „Jau rengiame automobilių numerių atpažinimo sistemą prie pietinio Vilniaus aplinkkelio, prie kai kurių tiltų, pavyzdžiui, Mindaugo – kadangi jais negalės naudotis žalieji „žemininkų“ automobiliai, svarstome galimybę jiems paskirti Baltąjį tiltą, galbūt taip pavyktų išvengti spūsčių“, – teigia Vilniaus meras.
Dar didesnės kliūtys atsiranda planuojantiems ilgesnes keliones po Lietuvą – „europininkų“ (balsavusių prieš žemės pardavimo draudimą) tai nepalies, tačiau „žemininkai“ jau dabar gali skaičiuoti nuo pusantro iki dviejų kartų ilgesnes keliones iki pajūrio. Pavyzdžiui, dėl magistralės Kaunas-Klaipėda ribojimo „žaliųjų“ numerių automobiliams, jiems liks alternatyva naudotis kitu keliu – pradžiai Panemune, vėliau išvažiuojant į senąjį Žemaičių plentą. Dar daugiau problemų kels tokių transporto mazgų, kaip Jakų žiedas prie Klaipėdos, ribojimas referendumo šalininkams. Visas tokių draudžiamų kelių ir sankryžų sąrašas artimiausiu metu turėtų būti paskelbtas svetainėje www.ribojamikeliai.lt.
Mažesni miesteliai rengiasi iš peties
Kuršėnų miesto seniūno Vytauto Gedmonto teigimu, tokia Konstitucijos pataisa tik atneš daugiau žalos nei naudos, tačiau jos įgyvendinimui jau rengiamasi. „Pradėjome nuo šaligatvių žymėjimo – už ES lėšas įrengtus šaligatvius dažome mėlynai, likusius – žaliai. Bandysime reguliuoti pėsčiųjų srautus, tačiau tam reikės papildomų policijos pajėgų,“ – guodžiasi seniūnas ir pralinksmėja tik paklaustas apie kitų miestų situaciją: „Jūs į Radviliškį pasižiūrėkit, jie ten visą pagrindinę gatvę „žemininkams“ uždarys, va ten tai bus juokinga, kai gyventojai iš vieno miesto galo negalės patekti į kitą, nes ta gatvę kerta visą Radviliškį“, – juokiasi Kuršėnų seniūnas.
Tuo tarpu pats Radviliškio meras atsakyti į klausimus atsisakė, paprašė paskambinti vėliau. Jo balse girdėjosi panika, vėliau į skambučius nebeatsiliepė.
Su panašia centrinės gatvės problema susiduria ir Vilniaus meras. „Taip, Gedimino prospektas taip pat bus ribojamas „žemininkams“. Jau suplanavome šį žmonių srautą nukreipti į „Akropolį“, todėl didelio nepasitenkinimo tikimės išvengti“, – sako A. Zuokas.
Dėl naujojo įstatymo ramūs tik du Lietuvos miestai – Druskininkai ir Visaginas. Druskininkų meras Ričardas Malinauskas situaciją nupasakojo labai lakoniškai. „Viskas čia pas mus už ES paramą sukurta, tikrai nieko nežadame skaidyti, todėl „žemininkams“ tiesiog uždrausime įvažiuoti į miesto teritoriją. Šlagbaumai jau statomi, jie atsidarys automatiškai pagal mikročipo duomenis“, – teigia meras.
Tuo tarpu Visagino merė Dalia Štraupaitė situaciją vertina priešingai. „Aš seniai sakiau, kad nėra čia ko draskytis dėl tos ES paramos. Jokių projektų už ES lėšas mes nevykdėme, todėl nieko nereikia niekam riboti, ateinančius 10 metų būsime laisviausias miestas Lietuvoje. Tiesa, yra viena kirpykla, gavusi ES paramą, bet ją jau uždarėme, kad nekeltų nereikalingo susipriešinimo“, – dėstė Visagino merė.
Kultūra ir sportas pasiekiami ne visiems
Skaudžiai naujoji pataisa atsilieps ir sporto fanams – visos krepšinio arenos statytos už ES lėšas, todėl krepšinį gyvai „žemininkai“ galės matyti tik užsienyje. „Toks įstatymas, ir mes jo turime klausyti. Atpiginsime bilietus, bet užtikrinu, kad arenos ir toliau bus pilnos“, – ramino Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Arvydas Sabonis.
Ekspertų vertinimu, blogiausia, kad didžioji dalis Lietuvos sporto infrastruktūros sukurta už ES lėšas. Kūno kultūros ir sporto departamento vadovo Klemenso Rimšelio teigimu, preliminariais skaičiavimais, šie ribojimai nepalies tik dviejų federacijų – šaškių ir sportinio pėrimosi pirtyse.
Muziejai, dvarai, parkai, poilsiavietės prie ežerų – visos šios pramogos ir kultūros objektai, kurie buvo gavę ES paramą, dešimčiai metų užvers duris „žemininkams“. Vienas žemės referendumo iniciatorių Pranciškus Šliužas dėl to nesijaudino, teigdamas, kad inicijuos kaimo kultūros atgimimą ir nuo ES nepriklausomų kultūros namų statybas kiekviename miestelyje, turinčiame daugiau nei 1509 gyventojus.
Dvarų savininkai jau skaičiuoja, kiek turės investuoti į tvoras – kiekvienas dvaras, gavęs ES paramą, privalės būti aptvertas bent 1,5 m aukščio aklina tvora.
Tačiau be kultūros „žemininkų“ palikti nežadama – jau sukurta svetainė www.zaliejimuziejai.lt, kurioje skelbiami muziejai, negavę ES paramos ir tinkantys „žemininkų“ apsilankymui. Tiesa, svetainėje kol kas tėra nurodyti du muziejai – Arklio muziejus Anykščių rajone ir Velnių muziejus Kaune.
Bus ir išimčių
Besipiktinantys žvėriškais piliečių teisių suvaržymais sulaukė ir gerų naujienų. Šiandien paskelbta, kad šios Konstitucijos pataisos ribojimai nebus taikomi trijose srityse.
Pirmiausiai nebus ribojama tikinčiųjų laisvė pasirinkti maldos namus, net jei pastarieji ir buvo gavę ES paramą. Ribojimai nepalies ir nepilnamečių moksleivių – baigę mokyklą studijoms jie galės rinktis bet kurį universitetą nepriklausomai nuo to, kaip referendume balsavo jų tėvai. Taip nuspręsta įvertinus, kad „žemininkams“ neliktų nė vieno universiteto, negavusio ES paramos. Analogiška išimtis galios ir ligoniams – tiek „žemininkus“, tiek „europininkus“ gydys tos pačios ligoninės, jokio skaidymo nebus.

Tuo tarpu ūkininkai, kurie referendume balsavo už žemės pardavimo užsieniečiams draudimą, per artimiausius 6 mėnesius privalės grąžinti visą ES struktūrinių fondų paramą, gautą per pastaruosius 10 metų. Kai kuriuos jų tai ne juokais išgąsdino ir šie jau skelbiasi rytoj VRK registruosiantys naują referendumą, atšauksiantį ankstesnio referendumo nulemtą Konstitucijos pataisą, bei rinksiantys tam reikalingus 100 tūkst. parašų. Tačiau P. Šliužas nepasiduoda: „O mes inicijuosime dar vieną referendumą, kuris panaikintų to referendumo rezultatus, kuris atšauks mūsų referendumo nulemtą draudimą parduoti žemę“.

 

Karolis Žukauskas

Karolis Žukauskas

3 Comments

 • Anonimiškas

  Bet taigi balsavimo biuleteniuose nerodo vardo ir pavardes? Is kur jie zinos kas uz ka balsavo?

  2014 03 15 at 11:36
 • karolis

  mikročipuose automatiškai įrašys balsavimo rezultatus 😀

  2014 03 16 at 19:35
 • yessuz

  :)))))))))))

  2014 03 20 at 16:59

Comments are closed here.