Įspūdžiai pasaulinės parodos EXPO 2015 Milane

Įspūdžiai pasaulinės parodos EXPO 2015 Milane

Įkeliu nuotraukas iš EXPO 2015. Nuotraukų daug, todėl nedubliuoju bloge, visas su aprašymais rasite FB: www.facebook.com/100dienu.lt/posts/968562106528626.
Tiems, kas nebuvo, turėtų būti įdomu pamatyti, ko tik skirtingos šalys nesukuria savo prisistatymui. O tiems, kas dar planuoja aplankyti pasaulinę parodą EXPO 2015 Milane – padės atsirinkti, kam verta gaišti laiką, o kam ne.
Buvome vieną dieną, nuo pat atidarymo iki beveik pabaigos – 22 h (dirba nuo 10 h iki 23 h, bet dauguma paviljonų užsidaro apie 21 h). Bendras įspūdis – labai geras. Vienoje vietoje krūva skirtingų kultūrų ir prisistatymų. Šių metų EXPO tema siejosi su maistu (“Feeding the Planet, Energy for Life”), bet buvo visko – nuo maisto, vietoje auginamų įvairių augalų iki moderniausių ateities technologijų. Tai tikrai žiauriai didelio masto renginys, pritraukiantis milžiniškas mases žmonių – ir ne veltui, pažiūrėti yra į ką. Italijoje, beje, su EXPO organizavimu viskas vyko panašiai kaip su „Vilnius – 2009 m. Europos kultūros sostinės“ projektu: daug skandalų, protestų, korupcijos, bet ten nuvykus matosi tik gražūs vaisiai.
Viena diena parodai yra mažoka – buvome su dviem vaikais, iš vienos pusės tai padėjo išvengti eilių (vežimas visagalis, atveria eiles visur, naudokitės tuo:), iš kitos pusės, lėtino tempą, tai tikrai nespėjome pusės ar trečdalio paviljonų apžiūrėti iš vidaus. Jei planuojate, imkite dvi dienas, bus pats tas.
Kaip jau rašiau anksčiau, mano top ketvertukas pagal paviljonus būtų toks:
P. Korėja – nes sukūrė savotišką šiuolaikinio meno centrą su moderniausiomis technologijomis.
Olandija – nes tobulai perteikė laisvą šalies atmosferą.
UK – nes nežaidė su turizmo skatinimu, o pasirinko vieną temą – bites – ir per tai įdomiai perteikė šalies pristatymą.
Šveicarija – vizualiai nieko įdomaus, tačiau sukūrė visai įdomų atsakomybės žaidimą visiems lankytojams.
Apie visus išsamiau surašiau prie nuotraukų FB.
Labai daug šalių, atrodo, nesugeba pasižiūrėti į savo pristatymus iš lankytojų pusės – kad ir tokie grandai kaip Prancūzija ar Kinija. Pasistato nerealius paviljonus, tačiau viduje padaro šiokį tokį jovalą, sudeda viską, ką turi – nuo istorijos iki maisto. Nemanau, kad lankytojai EXPO parodai paskiria daugiau nei 2-3 dienas, o dauguma turbūt tik dienai užsuka, todėl kiekvienam paviljonui apžiūrėti tenka tik minutės ar pusvalandžiai. Labai svarbus pirmas įspūdis, ir kokią žinutę šalis tau nori perduoti – jei patenki į daiktų ir informacijos kratinį, po paviljono apsilankymo galvoje nieko ir nelieka. Todėl iš pamatytų paviljonų ir išskyriau keturis, kurie paliko stiprias, aiškias žinutes apie jų šalis.
Lietuva balansuoja kažkur per vidurį – įspūdis geras, informacija gal kiek per daug susmulkinta, norint ją suvokti, tektų paskirti nemažai laiko. Tik žinutės nenuskaičiau, ką mes bandome pasauliui su savo paviljonu pasakyti – šiek tiek to, šiek tiek ano, o mano manymu, reikėtų pasirinkti vieną, kad ir siaurą sritį – tikrai būtų galima išsiskirti. Galvojau, kas tai galėtų būti, kas tiktų ir pristatymui, ir būtų įdomių galimybių perteikti – šovė į galvą kol kas tik viena mintis – miškai, parodant savo kaip miškų valstybę. Vizualiai būtų galima labai įdomiai sužaisti. Nes čia reikia ne turizmo skatinimo, o gero įspūdžio, kad lankytojų galvoje liktų „wow“. Arba, jei norim modernumo – lazeriai. Paprasta, bet įspūdį galima sukurti.
Šių metų parodoje labai kartojosi augalų tema – nes bendra parodos tema su tuo siejasi, tai daug paviljonų pas save kažką augino – nuo bulvių (Prancūzija) ir daržovių (Vokietija, Belgija ir kt.) iki mini parko (Lenkija).
Daugelis šalių apie save rodo trumpus filmus – į daugumą jų nėjome, nes ne taip įdomu.
Be šalių paviljonų buvo galima pamatyti jungtinius kelių šalių klasterius pagal vieną temą – pvz. buvo kavos, ryžių, kakavos, vaisių, prieskonių klasteriai, užsukom tik į ryžių. Realiai tai skurdesnėms šalims pigesnė galimybė dalyvauti EXPO parodoje. Tiesa, nežinau kodėl, bet nė vienų skandinavų nematėm – nedalyvauja. Latvijos šiemet irgi nėra.
Į ką nespėjome, nors norėjome – ateities prekybos centras, kuriame dirba robotai. Nepasilikit nakčiai, bus uždarytas.
Į Milaną nuskristi galima labai pigiai, kitos dvi EXPO parodos vyks ne Europoje, tai tokia gera proga pamatyti šalių prisistatymus gali nebepasitaikyti per artimiausią dešimtmetį (2017 m. vyks Kazachstane, 2020 m. – Dubajuje) – naudokitės proga kol yra panosėje. EXPO vyksta iki spalio 31 d.
Praktiniai patarimai, kas vyksite į EXPO Milane:
– Iš Milano į EXPO galima nuvykti traukiniu arba metro, geriau vykti metro – pro tą įėjimą eilės vizualiai atrodo mažesnės.
– Atvažiuokite bent 20 min. iki atidarymo, eilėje palauksit 15-20 min. ir turėsit visą dieną prieš akis.
– Tiek pati paroda, tiek daug šalių turi atskirus appsus – galit pasinaudoti informacijos rinkimui.
– Į EXPO verta vykti su vaikais – jiems ten irgi bus įdomu, nors nelengva (ypač jei bus karštis, kaip mums buvo). Skirtingų šalių paviljonuose yra įdomių dalykų vaikams, be to, super įdomus specialiai vaikams sukurtas edukacinis parkas.
– Parodos rėmėjas Chicco visiems norintiems leidžia naudotis vežimėliais – reikia tik iš anksto užsiregistruoti (http://goo.gl/EKpRJI), atvykus palikti 50 eurų užstatą ir galit naudotis vaikišku vežimėliu. Kuris, kaip sakiau, dar ir leidžia visur skipinti eiles.
– Bilietas dienai apie 30-34 eurai, priklausomai, kokius perkate, vaikams iki 4 metų nemokamai. Nebrangu, kaip už tokį kiekį vaizdų.
– Nakvynė Milane nėra pigi, bet per Airbnb.com galima rasti neblogų variantų ir visai šalia jums reikalingos metro linijos M1 (ir vis dar galit gauti 22 eurų nuolaidą pirmam užsakymui, jei registruositės per mane (www.airbnb.com/c/kzukauskas?s=8).
– Spėju, kad liepą ir rugpjūtį nebus pats geriausias laikas lankyti EXPO – ir dėl oro, ir dėl to, kad visa Europa tuo metu atostogauja.
– Maistas parodoje nėra pigus – tiek paviljonuose, tiek maisto zonoje „Eataly“. Vanduo – nemokamas.
Karolis Žukauskas

Karolis Žukauskas

11 Comments

 • Ele Pranaityte

  Jus įtraukiau į savo skaitomų blogų sąrašą šios savaitės blogų savireklamos akcijoje (http://kootvela.blogspot.com/2015/07/blogu-savireklamos-savaite-kutvelos.html). Sėkmės rašant!

  2015 07 12 at 10:03
 • Bilt

  Labas Karoli,

  smagus straipsniukas. Tikrai verta aplankyti kai tiek grožio ten yra 🙂 ir vaizdai ispūdingi tikrai iš nuotraukų.

  Beje Karoli keliaudamas kokį gps įrengimą naudoji? Garmin? Ar TomTom? :/ Jeigu garminą gali keletą privalumų papasakoti? Dėl žemėlapių ir pačio įrengimo kokybės ar tikslumo…. Be to kaip planuoji maršrutus per kompą tada perkeli į gps?

  Dėkui už atsakymus.

  2015 07 14 at 05:06
 • Karolis Žukauskas

  Pas mane TomTom'as, bet apskritai nežinau jokių skirtumų, manau, čia tik techninės nereikšmingos detalės, visi kelią plius minus teisingai rodo. Pasitaiko kliurkų, bet aklai niekada nereikia pasitikėti, visada doublecheckinu.
  O dėl planavimo – su google maps pasižiūriu kryptis ir atstumus, bet nieko neperkėlinėju, vėliau ranka suvedu reikalingus miestus ir pan.

  2015 07 16 at 20:17
 • Bilt

  mmm pas tave TomTomas , o tai koks modelis jeigu ne paslaptis? :/ Beje nebuvo kokių nors gliuku su softu ir pan. Nes paskaitinėjus tomtomo forumuose, tai dauguma vis susiduria su kokiais tai nors bugais :/

  2015 07 17 at 08:11
 • Karolis Žukauskas

  Dabar net nežinau, koks modelis, reikėtų namie pažiūrėt. Gliukų lyg ir nebuvo, juk kiek jis tenaudojamas, keliskart per metus. Jei reikia Lietuvoje – mobilus turi puikų GPS. 🙂

  2015 07 17 at 08:12
 • Bilt

  mobilus gerai 🙂 Bet norisi ir įrengima turėti irgi 🙂 todėl čia ir klausinėju 🙂 beje keliaudamas su Edita po azija su kažkokiu gps irgi važnejot? Tuo pačiu tomtomu gal? 🙂

  2015 07 17 at 10:35
 • Karolis Žukauskas

  Net nepamenu, gal Garminas buvo, rankinis variantas. Kadangi skolintas, tai tikrai modelio neprisiminsiu. 🙂

  2015 07 17 at 12:36
 • Bilt

  Beje Karoli neplanuoji artimiausiu metu palėkti vėl kur nors? 🙂

  2015 07 20 at 12:43
 • Karolis Žukauskas

  Buvo keletas smulkesnių kelionių šiemet, o rimčiau tai rudeniop į Sardiniją.

  2015 07 20 at 12:45
 • Bilt

  Mmm o tai kur ispudžiai iš kelionių? >:) arba maršrutai? :/ na gal FB paskyroje dalinaisi. 🙂 Kaip bebūtu sakai i Sardinija lėksit. mmm turėtu būti ten gražu. Jau maršrutą darai turbūt… beje tai su mašina? ar lėktuvu iškarto? paskui nuoma mašinos? :/

  2015 07 31 at 16:12
 • Rugile

  Įspūdinga! Labai liūdna, kad kaip tik tuo metu keliavome po Italiją ir apie Expo nieko nebuvome girdėję… Iš tikrųjų tai pagalvojau, kad tokios kelionių agentūros, kaip tezturas turėtų būtinai organizuoti kasmetines keliones! Tikrai daugiau susidomėjimo iš lietuvių sulauktų renginys, nes atrodo taip įspūdingai, kad visiems patiktų.

  2017 01 31 at 23:47

Comments are closed here.