Žemės drebėjimas Filipinuose Bohol saloje: prieš ir po

Žemės drebėjimas Filipinuose Bohol saloje: prieš ir po

Vakar akis užkliuvo už naujienos, kad antradienį Filipinus papurtė stiprus žemės drebėjimas (7,2 pagal Richterį), labiausiai palietęs Bohol salą, kuri mums prieš ketverius metus pasirodė viena įdomesnių visame Filipinų salyne – jei kas klausia dėl Filipinų, iki šiol ją rekomenduoju įtraukti į maršrutą. Šokoladinės kalvos, bažnyčios, mažiausias pasaulyje primatas tarsieras (lietuviškai, berods, ilgakulnis – pasakojom čia), gamta, tobula vieta poilsiui „Nuts Huts“ ir paplūdimiai. Tik va jei nespėjote jos aplankyti anksčiau, dabar jau ji nebe tokia – žemės drebėjimas prasinešė stipriai ir daug gerų vaizdų ten tiesiog nebeliko.
Paskaitęs, kad žemės drebėjimas apgriovė arba sugriovė apie 10 bažnyčių (aukų skaičius – apie 200 žmonių), susiradau, kurias bažnyčias, ir iškrapščiau mūsų kelionės po Aziją nuotraukų archyvą, palyginau vaizdus – kaip tos bažnyčios atrodė 2009 metais, ir kaip jos atrodo dabar, po drebėjimo. O jos, kaip tyčia, mums tada labai patiko – po 7 kitų pietryčių Azijos valstybių jau buvome pasiilgę įdomesnės architektūros, todėl varvinom seilę į ispanišką palikimą Filipinuose – 16-18 a. bažnyčias.
Pavyzdžiui, Bohol salos Loboc miestelyje bent jau man vienas labiausiai patikusių kadrų iš visos kelionės – bažnyčia, kurios dabar praktiškai nebėra, ir iškalbingas užrašas ant religingųjų filipiniečių autobuso:
Ta pati Loboc bažnyčia palyginimui tada – 2009-aisiais, ir dabar, po drebėjimo. Skaičiau, kad filipiniečiai dabar svarsto, ar apskritai verta bažnyčias atstatinėti, kai jos taip sugriautos – galbūt vietoj jų statys naujas, tik aišku, nebe tokias įdomias:

Šalia šios bažnyčios kitoje gatvės pusėje buvo dar toks bokštas, kuris irgi sugriautas (visur – viršuje mūsų daryti kadrai, apačioje – tai, kas dabar liko po drebėjimo):

Baclayon miestelio bažnyčia, viena seniausių Filipinuose, nukentėjo mažiau – sugriautas fasadas ir bokštas, galbūt ją dar atstatys:

Cebu – antro pagal dydį Filipinų miesto (gretimoje saloje, šalia Bohol) viena iš bažnyčių irgi apgriauta:

Nukentėjo net ir Bohol salos šokoladinės kalvos – jų ten yra virš 1000, visos labai panašios formos, šokoladinėmis jos vadinamos dėl to, kad po sausojo karštojo sezono žolė paruduoja ir kalvos tampa rudomis. Dalis kalvų apgriuvo dėl drebėjimo:

Ir dar viena šokoladinė kalva – tikriausiai ne ta pati, bet visų jų forma labai panaši:

Keistas jausmas – džiaugiesi, kad spėjai iki drebėjimo pamatyti tai, ko ten nebeliko, ir iš kitos pusės suvoki, koks mažas pasaulis, kai net kitoje žemės pusėje vykstantis žemės drebėjimas netiesiogiai gali paliesti ir mus.

Visi įrašai iš Azijos čia.

Karolis Žukauskas

Karolis Žukauskas

2 Comments

  • Bilt

    gerai kad spejot pamatyti dar nesugriuvusios architekturos, nes gamta motule padare daug zalos 🙁 Turbut taip pat tikrai nebebus kaip buvo seniau. Juolab kad galbut statys naujai viska.. :/

    2013 10 20 at 08:21
  • Saulius

    Vaizdai Filipinuose išties liūdinantys. O visad sakome, kad nuvažiuosime ir pamatysime vėliau. Todėl… važiuokime vakar:) Vis užeinu į jūsų puslapį ir džiaugiuosi, kad jis tęsiamas:)

    2013 12 01 at 10:11

Comments are closed here.