Krikščioniškos Velykos musulmonų šalyje su induizmo ir budizmo šventyklomis

Krikščioniškos Velykos musulmonų šalyje su induizmo ir budizmo šventyklomis


Įdomiai išėjo, kad sekmadienį, Velykų dieną buvom apsupti skirtingų religijų. Kėlėmės anksti, nes 5 h ryto išvykom į budistų šventyklą Borobudur (valanda kelio iki jos), o po jos iškart aplankėmė induistų šventyklą Prambanan ir apie pietus grįžom atgal į Jogjakartą.

Borobudur – budistų palikimas musulmoniškoje Indonezijoje. Didžiulė šventykla, savotiška piramidė, su daugiau nei 500 Budos skulptūrų. Kadangi nuvykom anksti ryte, kaip tik kilo saulė – didžiulė šventykla ir pro rūką lendančios gamtos vaizdai tikrai buvo verti aukoti miegą. Borobudur šventykla buvo pastatyta 9 amžiuje, o 1006 metais, vos treji metai iki Brunono atvykimo į Lietuvą, išsiveržęs vulkanas užklojo visą kompleksą pelenais, ir tik po 800 metų jis buvo vėl atrastas.


Fotkes is Borobudur:Po to nuvykom į Prambanan – induistų šventyklų kompleksą, statytą panašiu metu kaip Borobudur, 9 amžiuje. Bet 2006 metų stiprus žemės drebėjimas labai stipriai pakenkė šventykloms, kai kurias sugriovė, tai dabar vis dar vyksta rekonstrukcijos darbai. O šalia šventyklų prie mūsų prilipo grupelė anglų kalbos kursų moksleivių, kuriems sekmadieniais čia vyksta pamoka – atvažiuoja ir turi kalbėtis su turistais. Tai gan sklandžiai ir įdomiai papasakojo apie induistų šventyklas, apie jų dievus ir tt. Fotkes is Prambanan:


Įdomu šiaip, kaip visiškai skirtingų religijų palikimas įsipaišo į musulmonų kultūrą – tiek induizmas, tiek budizmas čia nėra tik praeitis, greičiau dabartinės kultūros dalis. Nors tokių pavyzdžių, turbūt, galima rasti ir pas mus – pagoniškų tradicijų, susimaišiusių su krikščionybe, turim ir mes (pvz. Vėlinės – buvusios Ilgės, arba pažiūrėjus, kokias tradicijas išlaikė kryždirbystė su pagoniškais simboliais). Musulmonų tikėjimas atrodo ganėtinai radikali religija, tačiau krikščionybė matyt labiau naikinanti – kiek Europoje turim išlikusių ankstesnių religijų palikimo? Tuo tarpu musulmoniškoje Indonezijoje apstu induizmo, budizmo ir netgi animalizmo. Jogjakartoje sultono rūmuose baseino (dabar jau tik turistų objektas) vartai papuošti vieno iš induizmo dievų atvaizdu, nes pirmasis sultonas buvo induistas. Nuo antrojo prasidėjo musulmonų sultonų era, tačiau induistų dievo atvaizdas išliko. Ok, užteks apie religijas, čia reikia išmanyti gerokai daugiau, kad nenusišnekėti:)

Beje, šventyklų prieigos (prie kasų) paverstos didžiausiais turgumis – bet jau nebestebina indonezijiečių bandymai parduoti bet ką ir bet kur.

Pakeliui į šventyklas susipažinom su ispanu, kuris dirba Tailande aplinkosaugoje, tai kalbos tos pačios – krizė, šių metų lapkritį jam baigiasi kontraktas ir jis grįš į Ispaniją, kaip pats sako, tapti bedarbiu – jo nuomonė, kad Ispanija viena labiausiai krizės paliestų valstybių Europoje. Toks vaizdas, kad visi taip galvoja apie savo šalis:) Kiek įmanoma sekam dabartinę situaciją Tailande – bus įdomu, kaip ten viskas išsispręs, bet ant revoliucinių nuotaikų turbūt nespėsim – Bangkoke būsim tik po kokių 3 savaičių.

Vakarieniaudami susipažinom su brite Gav, kuri viena pati 4 mėn. keliaus Indonezijoje (keliauja jau mėnesį). O iškeliauti iš Londono nusprendė praradusi darbą – irgi dėl krizės. Atrodo, kad krizė išjudino daug užpakalių – ne išimtis ir mūsų 🙂 Gav mėnesį keliavo Sumatros saloje, į kurią kaip tik vykstame, tai papasakojo, kur verta nutūpti.

Dienos kriminalai: grįžtant į hostelį Editą užpuolė didelė žiurkė!!!:) Ėjom kartu su brite namo, priekyje pora vyrų pamatė žiurkę, paspyrė ją, tai ji skuosdama atgal bumbtelėjo Editai į koją ir pakeitė kryptį ir numovė toliau. Edita paklykė, man ir britei tai juokinga:) Yra čia ir žiurkių, ir pelių, ir vorų, ir mažų driežų (jau įpratom prie jų ant hostelio kambario sienų), tik nereikia kreipti dėmesio, ir visa ši aplinka tampa pakankamai natūralia 🙂

Tokios buvo mūsų Velykos, keturių religijų plakinys vienoje dienoje. Tikiuosi, kiaušinių nudažėt už mus, mes jų tik pusryčiams suvalgėm.

(daugiau nuotrauku albume)

Karolis Žukauskas

Karolis Žukauskas

4 Comments

 • Neringa

  Va cia tai grozis! Ir as noriu i tas sventyklas, ir dar anksti ryte, kai rukas…!

  2009 04 14 at 19:58
 • Jurate

  … ir kai saule teka…!

  2009 04 14 at 20:34
 • Vaida

  a kodel nenufotkinat savo pakeleiviu? noriu pamatyti visas Gav ir kitus gavrikus, su kuriais laika leidziat:D

  2009 04 15 at 10:02
 • karolis

  Vaida, tu esi facebooke – gali pamatyt pas mane juos, yra prisijunge, mes vietinius fotkinam, keliautojai ne tokie idomus 😀

  2009 04 15 at 13:23

Comments are closed here.