Apie tris salas – Šv. Elenos, Grenlandijos ir Pitkerno

Apie tris salas – Šv. Elenos, Grenlandijos ir Pitkerno

(originaliai įrašas rašytas Facebooke – gavosi ilgokas, todėl perkeliu ir į blogą – liks kaip priminimas sau, kad dar porą salų būtinai reikia aplankyti).
 
Užkliuvo šiandien akis už CNN naujienos (http://goo.gl/AvHbEb) apie Šv. Elenos salą – tą pačią, į kurią prieš porą šimtų metų buvo ištremtas Napoleonas, kad nebegrįžtų į Europą ir nebepridarytų bėdų, o dabar garsėjančią kaip vieną atokiausių pasaulio salų. Nes sala yra tarp Afrikos ir P. Amerikos, iki Europos – keli tūkst. kilometrų, visiškai pasaulio pakraštys pagal susisiekimą. Pasirodo, nuo Napoleono laikų susisiekimas su Šv. Elenos sala nelabai ir buvo pasikeitęs – nors priklauso britams, jokio oro uosto iki šiol saloje nėra, vienintelė galimybė – atplaukti laivu. Sala maža – vos 16 x 10 km dydžio, jokio mobilaus ryšio, jokių banko kortelių. 3 viešbučiai ir vos apie 3000 turistų per metus, nes pasiryžti plaukti vieninteliu kursuojančiu laivu į salą ne kiekvienas gali ir turi laiko. Mažiausiai 5 dienų kelionė laivu iš Pietų Afrikos Respublikos, kuris plaukia tik kas tris savaites, todėl sala ekonominiu požiūriu merdėja, britai kasmet sukiša po 14 mln. USD dotacijoms, kai saloje tėra tik 4500 gyventojų. 
(nuotrauka iš Šv. Elenos salos oficialios turizmo svetainės)
 
Kažkuo primena Grenlandiją, kurios 56 tūkst. gyventojų iš Danijos kasmet gauna apie pusę viso savo biudžeto, t.y. apie 0,5 milijardo eurų dotacijų, nes pati išsilaikyti negali, kol nepradės lįsti į šachtas ir traukti visų Grenlandijos požemių gėrybių – bet būtent dėl to Danija mielai moka tuos 0,5 milijardo, ir nenori sustoti, nes žino, kad Grenlandija gamtos turtų dėka kažkada gali virsti Norvegija. O tada jau pusės milijardo eurų kasmetinės investicijos bus centai, palyginus su gaunama grąža.
 
Su Šv. Elenos sala kitaip, ekonominio stebuklo ten nebus, matyt todėl britai sugalvojo, kad laikas jau pačiai salai išlaikyti save iš turizmo, todėl 2011 m. pradėjo ten statyti oro uostą. Baigs jau kitąmet – atokių vietų mėgėjai jau galite įsitraukti į kelionių sąrašą, Šv. Elenos sala bus pasiekiama ne tik iš Keiptauno, bet ir iš UK. Atlantic Star Airlines oro linijos jau pareiškė, kad vykdys skrydį iš UK, ir jau net turėjo paleisti bilietų pardavimą, bet kažkas užstrigo – žodžiu, reikia sekti naujienas, laukti gerų kainų, ir skristi apžiūrėti tokių tikrų pasaulio pakraščių kaip Šv. Elenos sala. Jau galite dėliotis maršrutą po salą: http://sthelenatourism.com. Salos gyventojai tam irgi ruošiasi – būsimu oro uosto ir izoliacijos pabaiga džiaugiasi ne visi: https://goo.gl/2AOvfB.
 
Kalbant apie panašius pasaulio pakraščius, kas negirdėjot, pasidomėkit kita britų sala, tik jau kitame pasaulio gale – Pitkerno sala (Pitcairn). Pvz. 15min trumpas straipsnis apie ją: http://goo.gl/Ato5o9. Vos 50 gyventojų, irgi jokio oro uosto, jokių kelių, automobilių, prekes laivas iš artimiausios Polinezijos salos arba N. Zelandijos atgabena tik 3 kartus per metus (čia jums ne dvi dienas laukti prekių iš internetinių eshopų!), bet yra galimybė patekti į ją su kruizais. Nuo artimiausios salos laivu – 3 dienos. 
 
Yra Youtube keletas įdomių dokumentinių apie kelionę į šią salą (vienas geresnių: https://goo.gl/dI0hN8) ir garsiausią skandalą (geras dokumentinis: https://goo.gl/trAhoS) – 2004 m. 7 salos vyrai, tarp jų ir salos meras (daugiau nei 10 proc. salos populiacijos) buvo nuteisti dėl seksualinių nusikaltimų prieš vaikus (ką vietiniai teisino, kad pas juos saloje seksas su nepilnamečiais – normalu, čia ne UK, čia sala, kitokie papročiai). 7 vyrai sudarė beveik pusė vyriškosios darbo jėgos saloje, todėl buvo nuspręsta nesodinti jų į kalėjimą Britanijoje, kitaip salos gyventojai susidurtų su išlikimo problemomis, bet atgabenti „pasidaryk pats“ tipo kalėjimą į salą. Patys kaliniai jį ir susirinko – ir tai buvo geriausiai įrengtas namas visoje saloje. Dalis jų kalėjo vos po porą metų, ir tai tas įkalinimas buvo sąlyginis, o šiuo metu saloje kalinių nebėra, kalėjimas laisvas. Anksčiau buvo planas kalėjimą paversti svečių namais – nežinau, ar taip ir padarė. Kas dar įdomu – keistai kalintiems kaliniams prižiūrėti britai atsiuntė kelių policininkų komandą, ir tuo metu Pitkerno sala buvo policinė valstybė pasaulyje nr. 1 – nes policininkų, lyginant su pusšimčiu gyventojų, buvo santykinai labai daug. Kaip ir kalinių – daugiau nei 10 proc. salos populiacijos buvo įkalinti. Tiesa, po seksualinio vaikų išnaudojimo skandalo britų vyriausybė uždraudė savo pareigūnams į salą vežtis vaikus – taip ramiau ir saugiau. Ir turistams, kurie nori į salą atvykti su mažesniais nei 16 metų vaikais, prieš gaunant salos vizą, reikia susisiekti su UK pareigūnais. Beje, vaikų gimimas saloje prilygsta stebuklui – 2003 m. gimė pirmasis kūdikis po 17 metų pertraukos.
 
Jei kas rimtai susidomėsit Pitkerno salos aplankymu, greičiausias būdas dar ilgą laiką bus toks: skrydis iš Lietuvos į Naująją Zelandiją (tikriausiai su mažiausiai 2 sustojimais Europoje ir Azijoje), tuomet iš N. Zelandijos skrydis į Taitį (5 val.), iš Taičio skrydis į Mangarevą salą (2,5 h), ir nuo Mangareva salos jau plaukia laivas į Pitkerną (32 val. trukmės kelionė). Easy.
 
Plėstis čia galima daug – kažkurią naktį užsikabinęs prisiskaičiau ir prisižiūrėjau apie Pitkerną tiek, kad mokykloje jau laisvai galėčiau dėstyti trumpą Pitkerno istorijos, ekonomikos ir turizmo kursą. 🙂 (beje, buvo toks filmas apie salos istoriją “The Bounty”, kuriame Melas Gibsonas vaidino pirmąjį į salą atplaukusį gyventoją Fletcherį Christianą, kurio proproproproproanūkis iki šiol gyvena saloje ir buvo vienas iš tų nuteistų kalinių).
 
Žodžiu, norėjau tik pasidalinti įdomia CNN nuoroda apie Šv. Elenos salos oro uostą, bet gavosi šiek tiek ilgesnė rašliava apie atokiausias ir įdomiausias pasaulio salas. Grenlandijoje buvau (ten kaip Mėnulyje: https://goo.gl/Wi4l6O), Šv. Elenos sala ir Pitkernas jei ne per artimiausią dešimtmetį, tai kada nors gyvenime tikrai bus aplankyti.
 
 
Karolis Žukauskas

Karolis Žukauskas

Comments are closed here.