Trankomės po Lietuvą: aplink Zarasus

Trankomės po Lietuvą: aplink Zarasus


Savaitgalį paturistavom Lietuvos šiaurėje aplink Zarasus, kur būnant jau ranka pasiekiamas seniausias Lietuvos ąžuolas – Stelmužė (10-ies km siauras, kalnuotas ir vingiuotas kelias iki jo – man labiausiai patinkantis vairavimui iš visų, kiek esu Lietuvoje išbandęs:) O Stelmužė atrodo varganai – užkalta skardomis ir paramstyta iš šonų.



Šalia – antra pagal senumą bažnytėlė Lietuvoje (seniausia yra Palūšėje, ta kur ant vieno lito banknoto kartu su Žemaite buvo nusėdusi). Tiesa, šita yra daugiau autentikos išsaugojusi, nes Palūšės bažnyčia turėjo rimtesnę restauraciją. Ne veltui įėjimo auka – litas, kaip į muziejų 🙂



Tam pačiam Stelmužės kaimelyje – Vergų bokštas, kuriame, sakoma, dvarininkai baudžiauninkus kalino:


Praėjusią vasarą ten dar plačiau pasivažinėjom, ištraukiau kelias nuotraukas, gal ką suvilios – yra daug įdomių vietų netoli nuo Zarasų – pradedant į vakarus nuo Zarasų esančio Rokiškio rajono dvarais, ir baigiant šalia rytuose esančiu keistoku miestu Visaginu su greit muziejiniu eksponatu tapsiančia atomine elektrine. Zarasai iš ežero salos:


Prie Ilgio ežero (netoli Imbrado kaimelio) yra viena iš keliasdešimt Marijos apsireiškimo vietų Lietuvoje – beveik kryžiaus kalno užuomazgos tik lygumoje, šalia ežero. Kai buvom praėjusią vasarą, ten jau baiginėjo naują koplyčią.


Rokiškio dvaras – turbūt vienas geriausiai sutvarkytų Lietuvoje, dar ir su visais gretimais dvaro pastatais:


Nuo Rokiškio važiuojant į Biržų pusę griūva labai gražus Panemunio dvaras (statytas XIX a.) – architektūra originali ir nelabai lietuviška – viena įdomiausių, kiek teko matyti dvarų Lietuvoje. Tik gaila, kad byra jis jau – galima įeiti į vidų, dar matyti išlikę pėdsakai, kad tarybiniais metais čia buvo įrengta mokykla su sporto sale antrame aukšte, o po to jau palikta likimo valiai.



Dvarininkai, kurie XIX amžiuje statėsi dvarą, kažin ar galėjo tikėtis, kad kada nors jų antro aukšto menėje bus įrengta sporto salė (čia nesimato šone kabančių papuvusių krepšinio lentų):


Ir dar pora vietinių, pagautų kažkur tarp Visagino, Zarasų ir Rokiškio:


Pirmame plane – pasekmė, fone – priežastis (Obelių spirito varykla – šalia būnant galima užuosti raugo kvapą:)


O šitą nuotraukų įdedu tik dėl to, kad jau nuo sausio 1-osios čia bus tik istorija (kopiraitas berods priklauso ML – ačiū už foto:)


Yra ir daugiau ką ten pamatyti – gero kelio 🙂

Karolis Žukauskas

Karolis Žukauskas

6 Comments

  • aiduke

    Entuziazmas užkrečiantis!

    2009 08 25 at 05:30
  • Anonimiškas

    Tas Panemunio dvaras tikrai labai grazus, pats buvau aplankes pries du metus. Miestai.net forume yra daugiau jo nuotrauku ir istorijos:
    http://www.miestai.net/forumas/showthread.php?t=6750

    2009 08 25 at 08:42
  • Vilija

    Eina sau koks grazus tas Panemunes dvaras…Gaila kad toks apleistas…Va, ir kyla mintis "Kodel???"
    Juk dvaras turetu tureti palikuonius…jeigu ne, tai valstybe turetu pasirupinti, ar ne?…Turistu pritrauktu daugiau, o ir vietiniams butu laaabai idomu…

    2009 08 25 at 13:19
  • Raimonda

    Gaila man tų dvarų.. Visai neseniai buvau Belvederio dvare (Jurbarko rajone). Kažkada buvęs labai gražus pastatas virsta vaiduokliu. Tai norėtųsi, kad kas imtų ir sutvarkytų. Bet pati suprantu – reikėtų daug investuoti, o apie atsipirkimą kalbos nėra.

    2009 08 25 at 13:22
  • karolis

    Esu buvęs Belvederio dvare – tikrai gražus, tik jau vaiduokliu tapęs. Daug tokių vaiduoklių Lietuvoje.

    O dėl Panemunio dvaro – yra dvaro savininkų palikuonys, kurie atgavo dvarą, bet kaip suprantu, jie JAV ir todėl nieko su pačiu dvaru nedaro.

    2009 08 25 at 13:50
  • Anonimiškas

    Mokiausi Panemunio dvare. Skaudu žiūrėti į griūvančius mūrus. Didžiule klaida, kad jie buvo perduoti kažkokiam vertelgai "šeimininkui". Mokykla ir vaikai šiam pastatui bent jau palaikė gyvybę…

    2011 06 09 at 08:30

Comments are closed here.