Panegirika Švėkšnai ir dar šiek tiek vaizdinių įspūdžių iš Rusnės ir Ventės rago

Panegirika Švėkšnai ir dar šiek tiek vaizdinių įspūdžių iš Rusnės ir Ventės rago

Panemunėj pradėtą savaitgalį (čia ir čia) pabaigėm pamaryje – išnaršėm Rusnės salą, Ventės ragą ir Švėkšną. Vien Švėkšna tikriausiai atskiro išsamaus įrašo verta – kiek ten yra ko apžiūrėti, bet sutalpinsim viską į vieną, nes ir apvažiavom per dieną.

Rusnės saloje galima nusėsti kokiai savaitei – ten tikrai ramiau nei kitoje marių pusėje kokioje Nidoje, o poilsis ne ką prastesnis turėtų būti, ir gražių turizmo sodybų pilna. O dar va tokių bažnyčių rasti galima – čia pačiame Rusnės miestelyje.


Iš „užpakalio“ ji net gražesnė 🙂


Šalia jos jau pamiršau kuo Rusnei svarbaus vokiečio Anckerio kapas – pagooglinkit 🙂


Senovinė žvejo sodyba – dabar muziejus, kurio vienintelis darbuotojas pagyvenęs diedukas, kai mes atvykom, kaip tik pietavo ir siūlė ramiai palaukti. O po to į kiekvieną paprastą klausimą apie muziejaus eksponatus atsakymus pradėdavo fraze: „Kantrybės, viskas bus pasakyta.“ Pasakydavo po ilgos įžangos.Kabantis ir gerokai patręšęs tiltas Rusnės saloje per vieną iš Nemuno atšakų – Žydrūno Savicko svorio asmenys prieš lipdami ant jo lentų turėtų pasitikrinti kišenes, ar neturi kokių daiktų, bijančių vandens.


Apžvalginis bokštelis visai netoli marių – jos matosi pro meldus ir nendres. Itin mažo svorio asmenims lipti į viršų nerekomenduoju – nupūs vėjas.


Rusnės uostadvaris ir švyturys prie jo:


Uostadvario muziejus, kuris mums buvo užrakintas:


Čia jau klasika – Ventės ragas, kuriame ekskursijų metu pabuvojo tikriausiai pusė Lietuvos mokyklų (jaučiu, konkuruoja su Kryžių kalnu, Trakų pilimi, Kauno zoologijos sodu ir Vilniaus Akropoliu). Gražus vaizdas iš švyturio – įsilipkit.


Tušti paukščių žiedavimo tinklai:


Pasivaikščiojimo į marias takelis:


Kuris puikiai tinka išsiskalbti batams:


O dabar visi, kas dar nebuvot Švėkšnoj, pažadat, kad nuvažiuosit ten kada nors – buvom ne pirmą kartą, bet kiekvieną kartą kažką naujo randam. Gražus miestelis, su didele akmenimis grįsta turgaus aikšte centre. Sinagoga, pora bažnyčių, pora dvarų ir vandens malūnas – pakankamai gėrio kaip tokiam nedideliam miesteliui 🙂 Dar ten kažkur liaudiškai tariant, durnynas, bet nematėm (pabijojom, kad ilgesniam laikui liksim).

Bažnyčia apynaujė (~100 m.), bet savo dydžiu verta katedros vardo. Kaip tik prieš ją matosi tiltelis virš kelio (kelias apačioje, nesimato) – čia dvarininkas pasidarė sau tiesiausią shortcut’ą iš dvaro į bažnyčią (turėjo teisę – nes pats tą bažnyčią statė).


Beje, čia turbūt vienintelė Lietuvos bažnyčia, kuri yra transporto žiede – aplink ją kelias sukasi ratu. Įsivaizduoju, kaip neblogai atrodytų Vilniuj kokiam Minsko žiede pastatyta bažnytėlė :)) O Švėkšnos bažnyčios vidus – sakau, vertas katedros vardo 🙂


Va tas lieptelis virš kelio – dvarininkai juo grįždavo į šalia esantį dvarą. Ir dabar dar gali grįžti – sakė, kad vasara iš JAV čia atvažiuoja viena dvarininkų palikuonė, kuriai dabar priklauso dvaras.


Būtent dėl to jis neseniai surestauruotas buvo:


Neblogas neveikiantis galvažmogis saulės laikrodis priešais dvarą – čia tikriausiai nepageidaujamų lankytojų atbaidymui skirtas:


Tvenkinio saloje prie dvaro – skulptūra, kuri turbūt todėl ir išliko, kad saloje – vandalai tingėjo plaukti iki jos.


Toliau nuo centro senesnė akmeninė Švėkšnos bažnyčia:


Prie turgaus aikštės – buvusi sinagoga. Lokacija tinka visokioms maximoms – keista, kad dar nenupirko 🙂


Dar toliau radom vandens malūną, kuriame dabar viešbutis ir restoranas veikia:


Ir čia jau visiškai pamiškėse radom dvarą, apie kurį anksčiau net nežinojau. Lentelė prie jo skelbė – Vilkėnų dvaras ir parkas, 1897 m. Kažkas šviežiai jį surestauravo, gražiai gyvens, krūvą pinigo už šildymą mokės.


That’s it. Varykit į pamarį.

ps: šiandien supratom, kad baigėsi kol kas ilgiausia vasara mūsų gyvenime – šiemet mums ji prasidėjo kovo 31 d. Baisu! 🙂

Karolis Žukauskas

Karolis Žukauskas

4 Comments

 • Anonimiškas

  Šaunuoliai!!
  Irgi aplankėme šiemet.

  🙂

  2009 10 02 at 09:40
 • Maple

  Nu kaip grazu, truksta zodziu…

  2009 10 02 at 12:21
 • L.

  Labai smagiai sulindo aprasymas! 🙂

  2009 10 02 at 12:22
 • Raimonda

  Pasižymiu: Švėkšną būtina aplankyti!

  2009 10 02 at 15:07

Comments are closed here.