Apie azerų ir armėnų „meilę“ Eurovizijoje, arba kas būtų, jei lenkai Eurovizijos klipe rodytų Gedimino pilį

Apie azerų ir armėnų „meilę“ Eurovizijoje, arba kas būtų, jei lenkai Eurovizijos klipe rodytų Gedimino pilį

(kažkur nušoko dalis lietuviškų raidžių, sutvarkysim kada nors:)


Baku buvome kaip tik per Eurovizija – žiurejom antraji pusfinali, kai musiškiams nepavyko prasibrauti i finala, o Azerbaidžano dalyve dar ir finale užeme labai aukšta vieta (maciau, ir Lietuvoje raše, kad i jos populiarinima azerai sukišo milijona euru – vel tie patys naftos pinigai:).

 

Bet dar pradžiai apie armenus – nežinau, kiek detaliai žinote, bet tikrai esate girdeje apie Azerbaidžano ir Armenijos konflikta del Kalnu Karabacho. Ši teritorija tankiai apgyvendinta armenu, bet Sovietu Sajungos laikais buvo prijungtas prie Azerbaidžano (Stalino deka – mokejo žmogus kiršinti tautas). Po 1992-1993 m. karo armenai (kaip ir dauguma konfliktu šiame regione – ne be rusu isikišimo) užeme Kalnu Karabacha ir dar šiek tiek teritorijos atsikando nuo Azerbaidžano. Kalnu Karabachas paskelbe nepriklausomybe, kurios niekas iki šiol nepripažino. Formaliai regionas kaip ir priklauso Azerbaidžanui, bet realiai ji kontroliuoja armenai.

 

Baku sutikti azerai ir dabar atvirai sako – jei ne Rusija, Kalnu Karabachas greitai jega butu perimtas iš Armenijos, nes pastaroji nera tokia turtinga, kaip Azerbaidžanas. Todel azerai nekencia armenu – jei Baku oro uoste tavo pase rastu Kalnu Karabacho antspauda – neileistu i šali. Sako, anksciau netgi neileisdavo tu, kurie turedavo ir apsilankymo Armenijoje antspauda. Tarp šiu tautu nera jokiu diplomatiniu santykiu, jokio susisiekimo, žodžiu, viena kitai jos neegzistuoja.

 

Bet yra toks dainu daineles konkursas Europoje – Eurovizija, kuriame dalyvauja abi šalys. Eurovizija nepolitinis renginys, bet armenams ir azerams tai netrukdo tampyti vieni kitiems už usu. Šiemet patys matem, kokie nepatenkinti atrode azerai, išgirde, kad Armenija irgi pateko i finala.

 

O pernai buvo dar smagiau, abi šalys išradingai pasikandžiojo. Visu pirma, Azerbaidžane vykstant armenu pasirodymui televizoriai pradejo rodyti prastai, signalas susilpnejo, balsavimo numeris buvo išplaukes (už tokius pažeidimus Azerbaidžano televizija po to gavo keliu tukst. euru bauda iš Eurovizijos rengeju). Nepaisant to, 9 mln. gyventoju turinciame Azerbaidžane atsirado net (!) 43 Armenijos dainos gerbejai, balsave už šia daina. Ir jau po keliu dienu jie visi buvo iškviesti i apklausas Nacionalinio saugumo ministerijoje pasiaiškinti del tokio „nepatriotiško“ elgesio. Eurovizijos rengejai tik pagrasino Azerbaidžanui išmetimu iš konkurso, tuo lyg ir pasibaige šita nesamone.

 

Bet cia dar ne viskas 🙂 Wikipedijoje radau idomia pastraipa, kuri pernai butu buvusi idomi ir Lietuvos žiniasklaidai – bet tokios info lyg ir nebuvo pas mus. Originala skaitykit cia, jei trumpai – Baltarusijos žiniasklaidoje pernai buvo gandu, kad kažkas Baltarusijos studentams pripirko SIM korteliu balsavimui už Azerbaidžana, o po to juos su 10 autobusu atveže prie (!) Lietuvos sienos, išdalino lietuvišku SIM korteliu, kad galetu balsuoti lietuviškais balsais už Azerbaidžana. Ir tokiu budu neva sukišo 55 milijonus rubliu. Irodymu lyg ir nera, skandalas nutilo, bet du dalykai man leidžia tiketi, kad taip galejo buti – naftos pinigai ir pernykštis rezultatas: Lietuva Azerbaidžanui skyre 5 taškus, Baltarusija – 10. Palyginimui – šiemet Lietuva Azerbaidžanui neskyre ne taško, o Baltarusija – 6 taškus.

 

Tokie buvo azeru fokusai pernykšteje Eurovizijoje, bet armenai irgi neatsiliko. To paties nepasidalijamo Kalnu Karabacho simboliu laikomas paminklas „We are our mountains“, stovintis kažkur jo kalnuose:

 

 

Pirmiausia armenai šio paminklo vaizda idejo i savo eurovizines dainos klipa. Azerai, aišku, užprotestavo, vaizdai buvo iškirpti iš klipo. Bet per pati Eurovizijos balsavima, kai kiekviena šalis pristato savo balsus, dauguma azeru tikriausiai iš neapykantos turejo išsijungti savo televizorius, kai atejus Armenijos eilei pamate toki vaizdeli:

 

 

Kirpau iš youtube‘o, todel jei kas neižiurit – apibraukiau Kalnu Karabacho simboli, kuri armenai aiškiai pademonstravo Azerbaidžanui. Ir net neužteko vieno – viena paminklo nuotrauka rode fone, kita demonstratyviai pakelusi vedeja rodo, matyt, savo kaimynams (youtube klipe galite pažiureti, kaip akivaizdžiai demonstratyviai ji tai daro). Kaip jautesi azerai turbut geriausiai suprastume tik tada, jeigu lenkai užeme Vilniaus krašta per Eurovizija kaip savo šalies simboli analogiškai pademonstruotu Gedimino pili.

 

Kas idomiausia, armenai Azerbaidžanui visgi paskyre net 1 bala – matyt, balsavusiu už Azerbaidžana ten niekas nepersekiojo.

 

Jau žadejau rašyti, kad šiemet šalys viena kitai neskyre ne taško ir jokiu skandaliuku nebuvo, bet pagooglines radau pora straipsniu Azerbaidžano naujienu portale. Vienas ju kaltina armenu komentatorius, kad per Azerbaidžano daina jie nepristate nei atlikejos, nei šalies. Kitas dar idomesnis. Pasirodo, Eurovizijos rengejai Azerbaidžano žemelapi parode be Kalnu Karabacho teritorijos, taip tarsi ignoruodami formalu jo priklausyma Azerbaidžanui. Azerai del to, žinoma, isižeide, ir dar pastebejo, kad ju šalies žemelapis buvo parodytas vos sekunde, kai tuo tarpu kitu šaliu – po kelias sekundes. Nuotrauka iš Eurovizijos video – raudonai apibrežtame plote azerai noretu matyti gera gabala savo žemelapio:

 

 

Smulkmena, bet politiškai žiurint, cia jau savotiškas Kalnu Karabacho nepriklausomybes pripažinimas – nenuostabu, kad azerai piktinasi, o Eurovizijos rengejai apsižioplino, nesugebedami išvengti tokiu kliurku 🙂

 

O dar sako, kad Eurovizija yra neidomus konkursas – dar ir kokiu geopolitiniu tendenciju ten galima atrasti žiurint i balsavimo taškus 🙂

 

Kad nebutu vien sausa rašliava – cia dar antra dalis nuotrauku iš Azerbaidžano sostines.

 

Turgus – kiekvieno nepažistamo miesto geriausias veidas, apsilankem jame ir Baku:Azerai turkus vadina savo „didžiaisiais broliais“ (beje, tos pacios Eurovizijos balsavimas tai irodo:), panaši ir ju kalba, kilimu dievinimas irgi ne ka mažesnis (nors kilimai megstami ir Gruzijoje, bet jau ne taip).

 

 

Matyt, pardavejas:

 Taip ir netapusi kilimu pirkeja:

 

 

Vienoje iš mececiu Baku:

 

 

Kažkur senamiestyje prie mecetes:

 

 

Vel tas pats senamiestis (išraustas ir restauruojamas jis):

 

 

Pailsejom užkope i kalniuka, nuo kurio atsiveria neblogas vaizdas i visa Baku (kol policininkas savo mostais neliepe nulipti – del saugumo ar šiaip del ko – velnias žino 🙂

 


Kaspijos jura (beje, ji tikrai atsiduoda nafta) ir Baku:

 

 

Prie naftos pinigu prieinanti grietinele, matyt, investuoja juos ir šitaip:

 

 

Požemines Baku pirtys senamiestyje – jose nebuvom, bet labai panašiose mirkome po keliu dienu Tbilisyje – žiauriai gerai, rekomenduoju:

 

 

Baku (beje, kaip ir Tbilisyje) nemažai fontanu – autoritarai megsta jais puošti miestus?:)


Dar prie vieno:

 

 

Viename iš Baku senamiescio kiemeliu – Edita vis lisdavo i juos fotografuoti, ir lper tai abai puikiai galima palyginti Azerbaidžano ir Gruzijos skirtumus: jei Baku i kelis kiemelius žmones net neileido, tai Tbilisyje pamate, kad juos fotografuoja, pozuodavo, kalbindavo ir t.t.:)

 

 

Besiilsintis azeras – beje, jei norite buti vietinis Azerbaidžane, butinai turite muveti juodas kostiumines kelnes ir juodus kostiuminius batus – nesvarbu, kad lauke žiauriai karšta, bet jiems cia matyt butinas mados dalykas. Ir net vargšus vaikus kankina taip pat – buvome už Baku viename muziejuje kalnuose po atviru dangumi, tai net kokie penktokai atvažiuoja taip pat aprengti.

 

 

3 lietuviai turistai ir du jau pusiau vietiniai lietuviai-azerai (vienas iš ju liko kitoje objektyvo puseje:)

 

 

Berods prie operos teatro – išblizgintos ir sutvarkytos net mažiausios smulkmenos:

 

 

Vietiniai (cia nesimato, bet kaip ir Turkijoje, dažniausias vietiniu žaidimas tiesiog gatveje ir kitur, kaip pastebejome – backgammonas, nepamenu, ar jis turi lietuviška pavadinima?) :

 

 

(pradžia apie Baku buvo cia, tęsinys iš Baku apylinkių yra čia).

 

Karolis Žukauskas

Karolis Žukauskas

7 Comments

 • Azeri

  Beje, nepaisant to, kad Baku isties gausu fontanu, vietiniai gyventojai vandens "gauna" berods apie 6 val per para..

  2010 06 08 at 00:50
 • Anonimiškas

  Pasižiūrėkit ir paaiškės armėnų neapykantos azerams priežastys.

  http://www.armenica.org/history/old-jougha/index.html

  http://www.youtube.com/watch?v=JZu2zqFE_gI

  http://www.archaeology.org/online/features/djulfa/index.html

  2010 07 29 at 12:51
 • lerija

  Labai įdomu buvo patiko labai… nes pati rugsėji ten varau tai gaudau bet kokia info apie Bakų ir t.t…o sakykit orouoste problemų nebuvo? viza kiek kainavo?

  2010 08 20 at 20:18
 • karolis

  Oro uoste jokių bėdų nebuvo, viza oro uoste kainavo 60 eurų žmogui. Lietuvoje darantis dar brangiau 🙂

  2010 08 22 at 08:57
 • karolis

  UPDATE DĖL VIZŲ: Pasirodo, nuo 2010 m. spalio Azerbaidžanas vizų nebeišduoda nusileidus oro uoste, privaloma jas pasidaryti dar iki kelionės – nesuklyskit.
  http://azerbaijan24.com/azerbaijan-visa-support.html

  2011 05 24 at 07:26
 • Anonimiškas

  Sveiki, o kaip salies saugumas Azerbaidzane, kriminaline padetis ir pan?

  2012 05 04 at 19:42
 • karolis

  Neturėjome jokių problemų. Tiesa, buvome tik Baku ir apylinkėse, gal kur giliau į šalį ir būtų tokių, tačiau pačiame Baku pasirodė saugu. Nors naktį mažai ir vaikščiojome. Didesnė bėda dabar – vizos 🙂

  2012 05 04 at 19:43

Comments are closed here.